17
دسامبر

​برش پلاسما

​برش پلاسما پروسه‌ای است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر)در قطرهای مختلف بوسیله یک مشعل (torch) برش داده می‌شود.

در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می‌گردد و گاز به حالت پلاسما می‌رود. پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد. هوای فشرده نیز به اندازه ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند.
در برش پلاسمای نوع HF به کمک یک جرقه فرکانس بالا- ولتاژ بالا،هوا در سر مشعل یونیزه شده و قوس الکتریکی آغاز می‌گردد.

در این روش هنگام استارت لزومی به تماس قطعه کار با مشعل(Torch) نیست واین روش برای کاربردهای کنترل عددی (CNC) مناسب می‌باشد.

در ماشین‌های پیشرفته‌تر جهت تنظیم ارتفاع مشعل از سطح قطعه کار لازم است قبل از استارت نوک(Tip) تورچ به قطعه کار خورده سپس یک فاصله (Gap) مناسب (مطابق تنظیم اپراتور) ایجاد گردد.

این نوع دستگاه‌های ​برش پلاسما  حساس به تماس نوک مشعل به قطعه کار بوده و به‌محض تماس از سطح فاصله می‌گیرد. البته علاوه براین مشعل مجهز به یک سپر یا کلاهک ضد‌ضربه می‌باشد. کنترل‌کننده جرقه از دو سیستم نزدیک بهم برای تولید پلاسما بهره می‌گیرد.

ابتدا یک مدار ولتاژ بالا- جریان پایین با فرکانس زیاد استفاده شده تا در یک لحظه آنی یک جرقه با شدت بالا داخل بدنه تورچ ایجاد شده و مقدارکمی(small pocket) گاز پلاسما ایجاد گردد.

از این قوس به‌عنوان قوس هادی نام برده می‌شود.قوس هادی یک مسیر برگشتی به سر مشعل ایجاد می کند وخودش را تا نزدیکی قطعه کار یعنی جایی که قوس اصلی پلاسما زده می‌شود نگه می‌دارد.قوس‌های پلاسما بسیار داغ بوده ودمای آن حدود °c25000 می‌باشد.

برش‌دهنده‌های پلاسما از دو روش برای استارت قوس بهره می‌گیرند:

1. ایجاد قوس از طریق گذاشتن مشعل(Torch) روی قطعه کار وتماس با آن.
2. استفاده از یک مدار ولتاژ بالا- فرکانس بالا برای ایجاد قوس الکتریکی. البته این روش دارای معایبی چون:خطر برق گرفتگی،لزوم حفظ فاصله اسپارک و حجم بالای تشعشعات فرکانس‌های رادیویی می‌باشد.
برش دهنده‌های پلاسما نزدیک تجهیزات حساس الکترونیکی نظیر سخت افزار CNC یا رایانه کار می‌کنند بنابراین برای جلوگیری از نویزپذیری این تجهیزات و آسیب رسیدن به آنها از تجهیزات دیگری برای استارت قوس هادی استفاده می‌شود. این تجهیزات معمولاً روی سیستم جداگانه‌ای که دوراز سیستم‌های الکترونیکی حساس بوده و مجموعه کنترل پلاسما نامیده می‌شود قرار می‌گیرند.

برش پلاسما روی هر نوع فلز رسانا، فولاد نرم ، آلومینیوم ،استنلس استیل و …می‌تواند انجام شود. اما این تکنولوژی برای فولاد ایده‌آل می‌باشد.در مورد فلزات غیر آهنی حد اکثر عمق برش یک اینچ می‌باشد.

در مورد برش لیزر و هوابرش هم  بیشتر بدانید